Nyple, złączki mufy mosiężne – właściwości, zastosowanie

Wykonanie sprawnej instalacji, charakteryzującej się wieloletnią i bezproblemową pracą, wymaga zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Dlatego do łączenia odcinków rurociągu należy stosować wyłącznie złączki wysokiej jakości, takie jak nyple, złączki oraz mufy mosiężne. Złączki mosiężne są stosowane w różnych instalacjach hydraulicznych. Są gwarancją niezawodnej pracy, szczelności instalacji oraz bezawaryjności całej instalacji hydraulicznej. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kształtek mosiężnych? Nie czekaj i zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Rodzaje kształtek mosiężnych

Wśród kształtek mosiężnych wyróżnić można nypel mosiężny. Jest to rodzaj złączki instalacyjnej w kształcie rurki. Na obu końcach posiada gwinty zewnętrzne. Cechą charakterystyczną nypli jest posiadanie na środku pierścienia w kształcie nakrętki, dzięki któremu łatwiej chwycić element kluczem i dobrze go dokręcić. Nyple mosiężne można podzielić na trzy rodzaje.

Pierwszym z nich są nyple zwykłe, czyli ogólnego zastosowania. Przeznaczone do łączenia wybranych elementów mosiężnych np. mosiężnych trójników, kolan czy muf. Drugim rodzajem są nyple redukcyjne, przeznaczone do łączenia rur o różnej średnicy. Ostatnim rodzajem nypli mosiężnych są nyple do lutowania. Cechą charakterystyczną tego rodzaju nypli jest to, że jeden koniec wkręca się w gwint wewnętrzny a drugi łączy z wybranym elementem w sposób trwały.

kształtki mosiężne

Mufy mosiężne

Innym rodzajem kształtek mosiężnych https://proterm.sklep.pl/ksztaltki-mosiezne,cp1241,pl.html, jakie można wyróżnić są mufy. W przeciwieństwie do nypli posiadają one gwinty wewnętrzne, lecz mają takie samo zastosowanie. Wykorzystuje się je do połączeń różnych odcinków instalacji, a także do przyłączeń do armatury lub urządzeń grzewczych. Przeznaczone są głównie do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Mufy mosiężne są odporne na działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć czy wysoka temperatura.

Kształtki mosiężne – zalety

Mosiądz (składający się głównie z miedzi i cynku oraz niewielkiej ilości dodatkowych metali, takich jak aluminium czy ołów) to stop odporny na starzenie, o dużej wytrzymałości mechanicznej, co powoduje, że wykonane z niego kształtki pozwalają wykonać połączenia wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Warto również dodać, że kształtki mosiężne odporne są na silne promieniowanie słoneczne, wysoką temperaturę oraz wysokie ciśnienie. Wszystkie rodzaje kształtek mosiężnych są niepalne i nie wydzielają szkodliwych substancji, co przekłada się na trwałość, długą żywotność i bezawaryjną pracę całej instalacji. Ponadto nie korodują i mają właściwości antybakteryjne, co przy przesyle wody ma niebagatelne znaczenie.